Kediler dünyanın en muazzam hayvanlarından biridir. Sürekli bizleri şaşırtmada üstlerine yoktur.

Peki kedinize ne kadar mama vermelisiniz, kaç öğün vermelisiniz, kaç saatte bir vermelisiniz bunları merak ediyor musunuz?

Doğal ortamlarda ve sokaklarda yaşayan kediler, hep bir hareket halinde olduklarından ve de evde yaşan kediler gibi kolay yemek bulamadıklarından aslında ideal kilolarını koruyabilirken evlerde yaşayan kediler bu kadar şanslı değillerdir. 

Bu nedenle bu makalede evde kedi besleyen sizlerin, kedinizin sağlığı açısından dikkat etmeniz gereken öğün sayısı ve yemek miktarı konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Paketlerin üzerindeki beslenme tabloları, kedinizin günlük mama ihtiyacına dair iyi bir tahmin yürütmek amacıyla tasarlanmıştır, fakat kediniz, yaşına, cinsine ve hareket düzeyine göre mama tüketiminde önemli ölçüde değişkenlik gösterebilir. Tüm kediler genelde az fakat sık yerler, bundan dolayı eğer bir kere de porsiyonun tamamını yemezlerse endişelenmeyin.

Fakat mama, birkaç saat duruyorsa temiz tutmak için üstünü örtmek ya da kaldırmak daha uygun olacaktır.

Ayrıca her zaman kedinizin sırtında elinizi gezdirerek vücut durumunu kontrol ediniz. Kaburgalarını ve sırt kemiklerini hissetmeniz gereklidir, fakat çok belirgin ve sivri olmamalıdır.

Bu durumu sık sık kontrol etmeliyiz çünkü uzun tüylü ve gevşek derisi olan kediler aslında olduklarından daha iyi durumdaymış gibi görünebilmektedir.

Kedi sahipleri genellikle kedilerini sabah ve akşam olmak üzere iki kere beslerler, fakat bu sayı tabii ki kediden kediye değişiklik gösterebilir. Kedilerin kilosu ve aktifliğine göre zaman zaman beslenmelerinde değişikliğe gidilebilir.

Ayrıca kediler beslenirken kolayca rahatsız olabilir ve eğer rahat değillerse mamayı yemeyebilirler. Sesli ve diğer kedi köpeklerin ya da çocukların oldukları kalabalık yerlerde beslemeden kaçınılmalıdır. Çünkü bu onların savunma ve alarm sistemlerini aktif edecektir. Kediler bizler kibi daha rahat ve güvende hissettikleri ortamlarda yemek yemeyi severler.

Evcil hayvan sahibi olarak sizin dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı kedinizin normalden daha fazla mama tüketmemesidir.

Bunun için yaş, kilo ve sağlık durumunu göz önüne almalısınız.

Yavru bir kedi ile 5 yaşındaki bir kedinin beslenmesi kesinlikle aynı olmamalıdır ki olamazda. İki kedinin de kendine özgü beslenme şekli olmalıdır. Bizim önerimiz; yetişkin kedinizin günde iki kere, yavru kedinizin günde üç kere beslenmesi olmalıdır.

Mama seçimi nasıl olmalıdır?

Kediler beslenmelerinde yüksek protein ve yaşamsal aminoasitlere ihtiyaç duyarlar.

Sağlıklı yaşam için düşük yağ ve karbonhidrat ile beslenmeliler.

Önemli olan kedinizi kaliteli, güvenilir ve yeterli besin değerleri içeren mama ile beslemeniz ve veteriner hekiminizin önerilerini dikkate almanızdır.

Kuru mama ve konserve yaş mama farkı nedir?

Birçok kedi sahibi kedisine sınırsız bir şekilde kuru mama sunar. Yani kuru mamaya erişim kediler için sonu olmayan bir mecradır. 

Genellikle konserve yani yaş mama ise belirli zamanlarda hatta ödül olarak tercih edilir.

Hayvan sahipleri kuru mamanın kedilerin ağız ve diş sağlığında da öneminin farkına varmış ve kedilerini daha çok kuru mama ile beslemeye başlamıştır. 

Fakat konserve mamalar içerdikleri su oranının fazlalığından dolayı kedileri çok fazla susatmaz, fakat kuru mama ile beslenen kedilerin su tüketimi, su ihtiyacı daha fazladır. Bu yüzden kedinizin suya da erişimi sonsuz olmalıdır.

Kediler seçici hayvanlardır, mama konusunda da oldukça hassaslardır. Ani değişiklikler onları kötü etkileyebilir. Seçici demişken her kedinin aynı tattan hoşlanmayacağını da hatırlatmak isteriz.

Kedinizi maması ile tanıştırırken biraz zorlanabilirsiniz çünkü bazı kediler tavuğa, bazı kediler balığa bazıları ise ete bayılır! Bu onların ağız tadına kalmış.

Kedilere mama nasıl verilmeli?

Kedilere verilen su veya mamalar çelik, porselen veya cam kaselerde verilmelidir. Kediler için özel olarak üretilen kaplardan satın almak her zaman daha doğru olacaktır.

Özellikle çelik olan kaplar, kedinizin devirip kıramayacağı malzemeden üretilmiş olması sebebiyle, olası kazalara karşı da kedinizi koruması açısından en doğru seçimdir. Kedilere plastik kaplarda yemek ve su verilmemelidir.

Sıcak yemeklerde ve uzun süre bekleyen sularda, plastiğin kanserojen madde üretmesi, insan sağlığına olduğu gibi hayvan sağlığına da zararlıdır.

Ayrıca çoğu kedi plastik kaplarda beklemiş mama ve suyu, oluşan kötü koku sebebiyle tüketmek istemez.

Kategoriler: kedi

1 yorum

AltuneL... · Mart 4, 2020 8:24 am tarihinde

İşletmenize geldim ve kedimin mama seçimi problemi vardı. Artık sizinle Kedim arasında unutulmaz bir bağ kurdum:) tavsiyeniz üzerine özellikle Kedi çorbası ve protein bazlı mamanızı severek yemeye başladı.Başarılarınızın ve Kalitenizin Devamını Dilerim İyiki Varsın JAKO PET:)
r

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir